Zmäkčovanie vody
 



Rodinné domy - choď na produkty

Byty -  žiadne produkty

Polyfunkčné objekty - žiadne produkty
 
Priemyselné objekty - choď na produkty


Čo je tvrdá voda?

Vysoké percento domácností na Slovensku má tvrdú vodu. Napriek tomu, že tvrdá voda je častým problémom, mnohí ľudia nevedia, čo tvrdá voda presne znamená a ako sa dá tvrdá voda upravovať. Tvrdá voda je jednoducho povedané voda s vysokou koncentráciou rozpustených minterálov, najčastejšie kalcia a magnézia.
 

 

Ako viem, že mám tvrdú vodu?

Tvrdá voda môže v domácnosti spôsobovať množstvo nepríjemností. Farba vašich šiat bude blednúť, vlákna vašich šiat sa budú ničiť, čo v konečnom dôsledku spôsobí nižšiu životnosť vašich odevov. Tvrdá voda môže zanechávať povlak na vašich kuchynských riadoch, sprche, stenách, vani alebo umývadle. Problém s tvrdou vodou zasahuje prakticky do každého čistiaceho úkonu v domácnosti - od osobnej hygieny ako ranné umývanie, sprchovanie, kúpanie, umývaie vlasov cez pranie až po umývanie riadu. Mydlá a umývacie prostriedky pritom nepomáhajú a sú často neefektívne.

Hoci existuje mnoho znakov toho, že máte tvrdú vodu, ideálne je si nechať tvrdosť vody otestovať. Testovacie laboratória je možné nájsť vo väčšine regiónov, pričom je možné získať na ne kontakt prostredníctvom miestne príslušnej vodárenskej spoločnosti.


Po tom, ako ste si dali vodu otestovať, môžete použiť nasledovnú tabuľku na určenie tvrdosti vody.

Klasifikácia tvrdosti vody mmol/l (milimol v litri vody) odH (nemecký stupeň)
veľmi makkä < 0,50 < 2,80
mäkká 0,70 - 1,25 3,90 - 7,00
stredne tvrdá 1,26 - 2,50 7,01 - 14,00
tvrdá 2,51 - 3,75 14,01 - 21,00
veľmi tvrdá > 3,76 > 21,01

 

Aké su zdravotné riziká spojené s tvrdou vodou?

Neexistujú reálne zdravotné riziká spojené s tvrdou vodou. V skutočnosti môžu mať niektoré minerály obsiahnuté vo vode pozitívny vplyv na ľudí, ktorí ich majú nedostatok. Zmäkčenie vody prináša so sebou viacero pozitívnych efektov, ktoré sú skôr vo forme značných finančných úspor ako odstránenia určitého negatívneho vplyvu na zdravie.

 

Aké sú problémy spojené s tvrdou vodou?

  • Budete musieť používať dvakrát toľko mydla, šampónu, umývacích prostriedkov atď. na pranie, umývanie riadu a osobnú hygienu keďže tvrdá voda znižuje úroveň penenia týchto prostriedkov a tiež má tvrdá voda nižšiu oplachovaciu schopnosť.
  • Zbytky čistiacich prostriedkov, mydla, šampónu sa budú udržiavať na vani, umývadle, riade či vašej pokožke alebo vlasoch
  • Vodný kameň sa bude usadzovať v kohútikoch, rúrach, kotloch, bojleroch, čím bude znižovať účinnosť a životnosť týchto zariadení a v extrémnych prípadoch dokonca zablokuje ich činnosť.
  • Minerály, ktoré sa nachádzajú v tvrdej vode sa budú usádzať na vláknach odevov, čím ich budú oslabovať a spôsobovať blednutie farieb.
  • Vodný kameň sa bude usúdať na riade, čím spôsobí biely povlak alebo flaky.
  • Minerály, ktoré sa budú usádzať na pokožke a vlasoch spôsobujú vysušovanie a často aj podráždenie.

 

  

Ako môžem ošetriť tvrdú vodu?

Existuje viacero systémov úpravy tvrdej vody. Od zmäkčovačov pracujúcich na báze výmeny iónov, cez systémy používajúce polyfosfát až po magnetické alebo elektronické zmäkčovače. Napriek tomu, že existuje viacero systémov používajúcich rôzne technológie, de-facto štandardom sa v tejto oblasti stali systémy pracujúce na báze výmeny iónov. Aj z tohoto dôvodu má naša firma vo svojom produktovom potfóliu práve takéto systémy na zmäkčovanie tvrdej vody.


Zmäkčovač vody je kompaktné zariadenie, ktoré sa skladá z nádoby obsahujúcej živicu, kde prebieha proces zmäkčovania vody výmenou iónov vápnika a horčíka na ióny sodíka, a zo zásobníka soľného roztoku, ktorý sa používa na regeneráciu živice, ktorá po určitom čase stráca schopnosť iónovej výmeny. Skrinka zariadenia je vyrobená z trvanlivého polypropylénu a zaručuje dlhoročnú prevádzku zariadenia. Systém má kompaktný vysoký tvar a zaberá málo miesta. Má automatickú ochranu proti pretečeniu. Armatúra pripojenia zmäkčovača má i by-pas, ktorý zabezpečuje dodávku vody do objektu pri prípadnom odstavení zmäkčovača.


Zmäkčovače vody v našej ponuke sú vybavené plno-automatickou regulačnou hlavicou, ktorá proces regenerácie živice riadi elektronicky. Údaje sa zobrazujú na displeji.  

 


Vyberte si z našej ponuky

Všetky zmäkčovače sú kabinetového typu s by-pasom a ochranou proti pretečeniu. Všetky zmäkčovače sú vybavené automatickou riadiacou hlavou, ktorá riadi proces regenerácie na základe objemu pretečenej vody s možnosťou časového posunu regeneráčného procesu na požadovanú hodinu v rámci dňa. Týmto je možné docieliť aby proces regenerácie prebiehal napríklad v nočných hodinách, keď nedochádza k spotrebe vody v domácnosti.

Zmäkčovač vody sa umiestňuje za prívodom vody do domu v uzatvorených priestoroch (napr. technická miestnosť, kotolňa), kde teplota neklesá pod 5°C. Nutnosťou je i to, aby v miestnosti bolo možné napojenie zmäkčovača vody na odpadové potrubie.
 

Pre lepšiu orientáciu medzi zmäkčovačmi vody sme pre vás pripravili porovnávaciu tabuľku, ktorú nájdete v konkrétnej produktovej sekcií:
 



Rodinné domy - choď na produkty

Byty -  žiadne produkty

Polyfunkčné objekty - žiadne produkty
 
Priemyselné objekty - choď na produkty

 


Košík: 0,00 € (položiek: 0)